Μυστήριο στην οδό “Αστρολάβος”: Τελευταία ημέρα!

Το τέλος του μυστηρίου πλησιάζει…
Μη χάσετε τον ύπνο σας…
Όλα τα μυστήρια έχουν την λύση τους
όταν είσαι Ταπιάνι!!
Απάντησε σε όλα τα ερωτήματα του γρίφου (1-4 μέρα)
ως σχόλιο στην ανάρτηση
μέχρι και την Δευτέρα 27 Απριλίου  

Τρίτη 28 Απριλίου.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Καλή επιτυχία!!!
ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Δευτέρα 28 Απριλίου από τις 8μμ και για μισή ώρα
ο κ. Ταπιάνι συνδέεται ζωντανά στην ιστοσελίδα μας
και μιλά για το μυστήριο!

(η επικοινωνία θα γίνει εκείνη την ώρα μέσω των σχολίων της ανάρτησης) 

 

3ο μέρος μυστηρίου: 
2ο μέρος μυστηρίου: 
Μυστήριο στην οδό “Αστρολάβος”: Ημέρα 3η!
1ο μέρος μυστηρίου:
Μυστήριο στην οδό “Αστρολάβος”: Οι πρώτες 2 μέρες
Αν σου κούρασε η έρευνα χαλάρωσε και κάνε κλικ εδώ: Ταξιδεύοντας μελωδικά σε όλη την Ελλάδα!
Facebooktwitterpinterestmail

42 thoughts on “Μυστήριο στην οδό “Αστρολάβος”: Τελευταία ημέρα!

  • 27 Απριλίου 2020, 17:02
    Permalink

    Να ρωτήσουμε κάτι; Η δεύτερη φάση του μυστηρίου συνδέεται με την τρίτη; ή τα στοιχεία της λύσης της τρίτης φάσης στηρίζονται στα στοιχεία μόνο της πρώτης φάσης του;

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 17:09
    Permalink

    το σημείωμα του Ταπιάνι έλεγε: “ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον”
    στην κ. Άννα είπε “ξέρω για την διαθήκη”, “ξέρω ότι εδώ μένουν και τα παιδιά σου”
    αλλά όλα αυτά δεν ξέρουμε πώς να τα συσχετίσουμε με το σχήμα πάνω στον αστρολάβο, της δεύτερης φάσης του μυστηρίου!!! Τι μπέρδεμα! Περιμένουμε τη ζωντανή σύνδεση με τον κ. Ταπιάνι μήπως και ξεμπερδευτούμε…

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 17:20
    Permalink

    Απαντήσεις τρίτου μέρους

    το μήνυμα του κ.Ταπιάνι λέει: ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον
    και στην κ.Άννα λέει: Ξέρω για την διαθήκη.
    Ξέρω ότι εδώ μένουν και τα παιδιά σου.

    Μας έμεινε το δεύτερο μέρος,ελπίζουμε να το διαλευκάνουμε κι εκείνο!

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 17:38
    Permalink

    Μήπως Δευτέρα 27 Απριλίου ή Τρίτη 28 Απριλίου;
    Μάλλον κάτι “ξέφυγε” από τον Ταπιάνι….

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:08
      Permalink

      Δίνουμε χρόνο στους συνεργάτες μας.

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 17:39
    Permalink

    ΛΥΣΕΙΣ :
    1. Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον
    2.Ξερω για τη διαθήκη , Ξέρω ότι εδώ μένουν και τα παιδιά σου .

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 19:59
    Permalink

    Καλησπέρα κύριε Ταπιάνι! Χριστός Ανέστη !

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:07
    Permalink

    Αληθώς Ανέστη!
    Είμαστε όλοι οι συνεργάτες εδώ;

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:18
      Permalink

      Έχουμε κάποια καινούρια στοιχεία…

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:26
    Permalink

    Φίλε μου, δεν είναι όλα μαθηματικά. Μερικές φορές οι λέξεις κρύβουν περισσότερο μυστήριο από τους αριθμούς. Μάθε να τις ακούς όταν σου μιλάνε…

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:31
    Permalink

    9ρ2ι2! 15λο7μ5 βοη15ι2! μπ5ρδ5μ2!

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:33
      Permalink

      Μιλήστε ελεύθερα είμαστε μεταξύ μας.
      Τι σας μπερδεύει;
      Μήπως ότι έχει δύο παιδιά η κ. Αννα;

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:36
    Permalink

    Μήπως, κ.Ταπιάνι, πληκτρολογείτε πολύ γρήγορα;
    κ1θ;

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:41
      Permalink

      καλό είναι και το κ1θ, κάτι λέει!

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:36
    Permalink

    κ7ρι5 τ2πι2νι μ23 λ2μβ2ν5τ5?

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:40
    Permalink

    Έχετε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση; Ο χρόνος είναι πολύτιμος και έχει ήδη περάσει…

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:40
    Permalink

    Όχι! Το σχήμα με τα βέλη μας έχει αποπροσανατολίσει…

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:42
    Permalink

    Ναι, βιάζεστε κ. Ταπιάνι; Εξάλλου σε καραντίνα πρέπει να είστε κι εσείς. Ωστόσο, βοηθήστε λίγο στο σχήμα της φάσης 2 του μυστηρίου…

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:44
    Permalink

    Η ερώτησή μας είναι απλή: Τι σημαίνει το σχήμα με τα βέλη! Αν δεν παραβαίνουμε βέβαια το απόρρητο των ερευνών σας!!

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:44
    Permalink

    Τα βέλη έχουν μια λογική σύνδεση μεταξύ τους (όχι μαθηματική) αλλά και με τα σπίτια του κ.Φωτεινίδη και της κ.Άννας.

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:47
    Permalink

    Εντάξει θα το παλαίψουμε κι άλλο!! Ευχαριστούμε..

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:47
    Permalink

    μα… η κ.Άννα δεν μένει στη γειτονιά…

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:48
      Permalink

      Η κ. Ἀννα μένει στη γειτονιά, στο δρόμο του Αστρολάβου.
      Κι αυτή και τα παιδιά της.

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:50
    Permalink

    Τοτε γιατι η κ. φωτειδη λεει οτι δεν ανηκει η κ.αννα στην γειτονιά???

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:52
      Permalink

      Αυτό κινεί υποψίες για την κ. Άννα…

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:51
    Permalink

    Είστε πολύ κοντά στη λύση και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας! Μη σταματήσετε την έρευνα. Τέτοιοι συνεργάτες είναι πολύτιμοι. Σκεφτόμαστε να ανοίξουμε ένα παράρτημα στα Τρίκαλα…

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:54
    Permalink

    Τ5λ5ι2!!!!!! 37μ69νοι!!!!!

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:55
    Permalink

    πιστευουμε ότι τα σπίτια πρέπει να μπουν με την εξής σειρά:
    …………………………………………
    ………………………………………..
    ……………………………………….
    Πιστεύετε έχουμε ολοκληρώσει την έρευνα ή μας λείπει κάτι;

    Σχολιάστε
    • 27 Απριλίου 2020, 20:58
      Permalink

      Δεν είναι ακριβή όλα τα στοιχεία σας.
      Σκεφτείτε καλύτερα τη σύνδεση των σπιτιών.

      Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:57
    Permalink

    τι μήνυμα στειλατε στο 13033 για να πατε στην οδο αστρολαβους???

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 20:59
    Permalink

    Όλα τα μυστήρια για να λυθούν χρειάζονται σκέψη, φαντασία, έμπνευση και υπομονή. Συνδυάστε τα και θα τα πούμε σε λίγες ημέρες στην οδό του Αστρολάβου.
    Αγαπητοί φίλοι καλό βράδυ.
    Χριστός Ανέστη.

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 21:02
    Permalink

    αληθως ανεστη!!!!! καλο βραδυ!

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 21:03
    Permalink

    1ο μέρος1) Εύα, 2) Τα δίδυμα 6 χρονών κι η μικρή 1 έτους, 3) την 14 η εβδομάδα του έτους που είναι Απρίλιος, 4) η Άννα μένει στο σπιτάκι 3 που δεν ταιριάζει στην τελική πρόταση”θα ξεφύγω” γιατί είναι το σ. 5) η αρίθμηση είναι κωδικός που εξηγεί τον πίνακα 6) το σπίτι των Φωτεινίδη είναι το 8 σύμφωνα με τον πίνακα.
    2ο μέρος: Η σειρά των σπιτιών μαζί με αυτά που λείπουν είναι
    1,3,4, 8
    2. 5. 9
    6
    7
    3ο μέρος: 1) Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον
    2)Ξέρω για τη διαθήκη, ξέρω ότι εδώ μένουν και τα παιδιά σου.

    Σχολιάστε
  • 27 Απριλίου 2020, 21:10
    Permalink

    Κάτω από το 4 σπιτάκι πρέπει να μπει το 5μετά το 6 και μετά το 7 σε κάθετη γραμμή, (δεν μας το πήρε σωστά το μήνυμα)

    Σχολιάστε
  • 28 Απριλίου 2020, 12:03
    Permalink

    Χριστός ανέστη!
    Μπορείτε να μας πείτε εάν το δεύτερο και το τρίτο μέρος του γρίφου βοηθούν στο να απαντηθούν οι ερωτήσεις του πρώτου μέρους;
    Ευχαριστούμε

    Σχολιάστε
  • 28 Απριλίου 2020, 21:00
    Permalink

    Δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να απαντήσεις στις ερωτήσεις του πρώτου μέρους ανεξάρτητα.

    Σχολιάστε
  • 28 Απριλίου 2020, 23:32
    Permalink

    1.Την κυρία Φωτεινιδη την λενε Ευα
    2.Τα παιδιά τους ειναι 1 έτους υο κορίτσι και τα αγόρια 6 ετών .
    3.Μετακόμισαν στην γειτονιά την εβδομάδα της διακαινησίμου.
    4. Στην Διαθήκη αναφέρεται κάτι και γι αυτό τον λόγο η κυρία Φωτεινιδη ισχυρίζεται πως η κ Αννα δεν ανήκει στην γειτονιά.
    Μπορει τα παιδια της κ. Αννας να εμεναν στο διπλανο σπιτι απο της οικογενειας Φωτεινιδου και η κ. Αννα να ειχε παει επισκεψει με ενα ταξι. Αφού από την αντιστοίχηση των αριθμών “814” που βρίσκεται στην τελευταία σειρά του αστρολάβου σε γράμματα βγάζει τα “ΓΘΞ” άρα γαμαθη(ταξι)
    5.Η κυρία Αννα που είχε αλλάξει την Διαθήκη η οποια ηταν στο γραφείο του κ Αποστόλου προσπαθουσε να ξεφυγει αλλα βγηκε σε αδιεξοδο. Η αρίθμηση έχει το μήνυμα θα σ ξεφύγω.
    6.Η οικογένεια Φωτεινιδη μετακόμισε στο σπιτι 7υ.

    Επιπλέον στο σχήμα του δεύτερου μέρους του γρίφου
    Λείπουν οι αριθμοι 9-6 πανω απο το 3 2-5 κατω απο το 3

    Τέλος η διαθήκη λέει πως ο αστρολαβος ανήκει στο σπίτι που μένει ο κύριος Απόστολος. Ο κύριος Απόστολος το ανακάλυψε στο γραφείο του και γι αυτό πήγε να πάρει τον αστρολαβο. Η κ Αννα που γνωρίζει για την ύπαρξη της διαθήκης πήγε να την πάρει.