Πανελλήνιος Διαγωνισμός: Οι μεγάλοι ΝΙΚΗΤΕΣ!

Ανακοινώνουμε την τελική κατάταξη των ΜΕΓΑΛΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Πες το με στίχους, πες το με μουσική!»

Τα τραγούδια που έλαβαν τις πρώτες θέσεις στην κατάταξη είναι: 

5. Αγία Μείζων Αγίων, των Χαρούμενων Αγωνιστριών Κατερίνης, με τελική βαθμολογία 63,9%!

 

4. Κόντρα στο ρεύμα, από τις Αιμιλία Σουλτανίδη (Θεσσαλονίκη) και Ιφιγένεια Δράμη (Λάρισα), με τελική βαθμολογία 65,43%!

 

3. Πώς μπορείς, από τις Χαρούμενες Αγωνίστριες Θεσσαλονίκης (Β-Γ Λυκείου), με τελική βαθμολογία 71,95%!

 

2. Αγία Σκέπη, των Χαρούμενων Αγωνιστών Κατερίνης με τελική βαθμολογία 72,17%!

 

1. Ουδέν γλυκύτερον Πατρίδος, των Χαρούμενων Αγωνιστών Κατερίνης, με τελική βαθμολογία 83,01%!

 

(Σημ.: το τραγούδι πήρε επίσης 1η θέση στις κατηγορίες: δυνατότητα ομαδικής απόδοσης, εντύπωση κριτών, ψήφος κοινού)

Συγχαρητήρια σε όλους!

Υ.Γ.1: Μπορείτε να ακούσετε ΕΔΩ όλα τα τραγούδια που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό!

Υ.Γ.2: Προσεχώς θα αναρτηθούν και βαθμολογικές λεπτομέρειες.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

18 σκέψεις στο “Πανελλήνιος Διαγωνισμός: Οι μεγάλοι ΝΙΚΗΤΕΣ!

  • 16 Νοεμβρίου 2017 στις 15:48
    Permalink

    Βλεπω κυκλους…#defendtheland#back2back

    Απάντηση
  • 16 Νοεμβρίου 2017 στις 15:53
    Permalink

    Συγχαρητήρια! Μπράβο σε όλα τα παιδιά! 🙂

    Απάντηση
  • 16 Νοεμβρίου 2017 στις 15:55
    Permalink

    Μπράβο στους Χαρούμενους Αγωνιστές της Κατερίνης !!! Καταπληκτική εκτέλεση …
    ΑΛΛΑ και οι Χαρούμενες Αγωνίστριες δεν μένουν πολυ πίσω…

    Απάντηση
  • 16 Νοεμβρίου 2017 στις 18:04
    Permalink

    Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά στην Κατερίνη!!! 3 στα 5 τραγούδια!!! συνεχίζεται η παράδοση…μετά τον διαγωνισμό των βίντεο!!!

    Απάντηση
  • 16 Νοεμβρίου 2017 στις 22:14
    Permalink

    Το ελεγα οτι Κατερινη θα ηταν πρωτες θεσεις

    Απάντηση
  • 17 Νοεμβρίου 2017 στις 02:30
    Permalink

    Πως γίνετε τα 4 από τα 5 να μην μου άρεσαν και να βρίσκονται στην πεντάδα δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά το 2ο δεν ακούγετε, σορρυ κιόλας.
    Εύχομαι στους επόμενους διαγωνισμούς να ψηφίζεται αντικειμενικά(πράγμα δύσκολο για τους Έλληνες πάντα τον συμφέρον τους κοιτάνε) και όχι τοπικιστικά.
    Υπάρχουν τραγούδια με πολύ ωραίο νόημα και ρυθμό που δεν πήραν την θέση που τους αξίζει.

    Απάντηση
    • 17 Νοεμβρίου 2017 στις 10:27
      Permalink

      Και βεβαια δεν πηραν την θεση που τους αξιζε αλλα βγηκαν τα τραγουδια που διαλεξαν οι περισσοτεροι.

      Απάντηση
    • 18 Νοεμβρίου 2017 στις 11:55
      Permalink

      Disappointment,
      Με όλο το σεβασμό και πολύ φιλικά θα ήθελα να σου τονίσω τα εξής: Αρχικά να σου θυμήσω ότι, όπως και στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό έτσι και σ’ αυτόν, εκτός από την ψήφο του κοινού πολύ σημαντικό ρόλο διαδραματίζει η ψήφος της κριτικής επιτροπής καθώς και τα κριτήρια που θέτονται κάθε φορά (πχ θεματολογία τραγουδιού) με σκοπό τη διαμόρφωση της τελικής κατάταξης. Όσον αφορά το ότι δεν ΣΟΥ άρεσαν τα περισσότερα τραγούδια της τελικής πεντάδας έχει να κάνει με την δική σου υποκειμενική γνώμη… όπως φυσικά και με του καθενός. Σε ένα θέμα όπως η μουσική δεν μπορούμε να είμαστε τελείως αντικειμενικοί διότι καθένας από εμάς έχει διαφορετικά ακούσματατα κλπ. Επίσης φαντάζομαι ότι την ώρα της ομάδας όταν τραγουδάτε θα υπάρχει κάποιο τραγούδι που εσένα σου αρέσει ενώ σε κάποιο άλλο συνομαδόπουλο σου δεν του/της αρέσει και το αντίστροφο. Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις για ποιο λόγο υπάρχουν τραγούδια στην τελική πεντάδα που δεν σου αρέσουν. 🙂 🙂

      Απάντηση
      • 18 Νοεμβρίου 2017 στις 16:05
        Permalink

        Κοιτα υποκειμενικοτητα στο γουστο ΝΑΙ! Αλλα ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ πως τα πρωτα τραγουδια ειναι ακρως ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ και σε στιχο και σε μελωδια! Σιγουρα το πιο αντικειμενικο κριτηριο που θα ειχε η επιτροπη οσον αφορα τη μελωδια ειναι κατα ποσο αναμενομενη ειναι……! Δεν ξερω γιατι επιλεχθηκαν ως πρωτα αυτα τα τραγουδια….μεγαλη αδικια για αλλα….ελπιζω να μην επηρεαστηκε κανεις απο την εκτελεση η οποια δεν εχει καμια σχεση με τη συνθεση του τραγουδιου η οποια αξιολογειται…παντως θεωρω πως τα πρωτα τραγουδια δεν αξιζαν αυτη τη θεση!

        Απάντηση
        • 18 Νοεμβρίου 2017 στις 20:12
          Permalink

          Όπως προείπα, το ποια τραγούδια βγήκαν πρώτα δεν επιρεάστηκε μόνο από τη μελωδία και τους στίχους. Αν πρόσεξες πρώτο στους στίχους και πρώτο στη μελωδία βγήκαν τραγούδια που πήραν την 12η και την 7η θέση στην τελική κατάταξη αντίστοιχα. Ακόμη δεν μπορείς να λες ότι το πρώτο τραγούδι είναι αναμενόμενο σε στίχους και μελωδία εφόσον αναφέρει στη σημείωση ότι πήρε την 1η θέση σε τρεις κατηγορίες μεταξύ των οποίων είναι η «εντύπωση κριτών». Όσον αφορά την εκτέλεση, πιστεύω πως έπαιξε το ρόλο της (αν και θα ήταν μικρός) σε ΚΑΘΕ τραγούδι. Δεν μπορείς να την παραβλέψεις θέλεις δε θέλεις.

          Απάντηση
          • 19 Νοεμβρίου 2017 στις 00:12
            Permalink

            1ον αναφερομαι στο συνολο! Αν θελει κανεις να κρινει την αξια ενος τραγουδιου κρινει σαφως την ποιοτητα της μελωδιας του και την ποιοτητα των στιχων του…ομως επειδη δεν ειμαστε ολοι ειδικοι(……)το πιο αντικειμενικο κριτηριο που μπορουμε να χεησιμοποιησουμε (εφοσον φυσικα μας νοιαζει η αντικειμενικη ψηφοφορια και οχι μονο η πολη μας(……), ο φιλος μας, ο συγγενης μας…..) ειναι κατα ποσο ο στιχος και η μελωδια εχουν ξαναακουστει σαν στυλ ας το πουμε! Αυτο που λεω ειναι οτι τα πρωτα τραγουδια εχουν μελωδια και στιχο παρα πολυ συνηθισμενο! Οσον αφορα για την εκτελεση επιτρεψε μου να διαφωνησω! Ο διαγωνισμος κρινει αμειγως το τραγουδι-το δημιουργημα, το χαρουμενο αγωνιστη-δημηουργο οχι το χαρουμενο αγωνιστη-τραγουδιστη! Δεν δικαιολογειται επιρροη απ την εκτελεση! Αν γινει διαγωνισμος καλυτερης εκτελεσης ενος δυσκολου τραγουδιου μαλιστα!!!

  • 17 Νοεμβρίου 2017 στις 08:17
    Permalink

    Πολλά συγχαρητήρια στις Χαρούμενες Αγωνίστριες της Θεσσαλονίκης και ιδιαίτερα στις συνθέτριες και στιχουργούς του τραγουδιού: «Πως μπορείς». Να γράψουν στίχους με τόσο νόημα και να συνθέσουν μουσική με τέτοια μελωδικότητα, είναι αξιέπαινο για την ηλικία τους! Μπράβο και πάλι μπράβο και εις ανώτερα! Μακάρι να εμπνέονται πάντα για τέτοιες δημιουργίες και ακόμη καλύτερες!

    Απάντηση
  • 17 Νοεμβρίου 2017 στις 10:35
    Permalink

    Συγχαρητηρια σε ολες τις συμμετοχες.

    Απάντηση
  • 17 Νοεμβρίου 2017 στις 17:25
    Permalink

    Αν βάζαμε και εμείς τους ομαδάρχες μας να τραγουδήσουν (που δεν είναι Χαρούμενοι Αγωνιστές) θα βγαίναμε πρώτοι σαν την Κατερίνη! Έλεος διαγωνισμός Χαρούμενων Αγωνιστών είναι!

    Απάντηση
    • 18 Νοεμβρίου 2017 στις 10:52
      Permalink

      δεν ηταν οι ομαδαρχες ηταν η χορωδια του κατηχητικου που αποτελειται απο παιδια λυκειου και ετσι και αλλιως τα περισσοτερα τραγουδια με χορωδιες ειναι

      Απάντηση
  • 18 Νοεμβρίου 2017 στις 00:03
    Permalink

    Συγχαρητήρια σε όλους!
    Το μεγάλο κέρδος από αυτόν τον διαγωνισμό είναι ότι γεννήθηκαν τόσα όμορφα τραγούδια που θα τραγουδάμε στις ομάδες και στις κατασκηνώσεις μας!
    Καλές εμπνεύσεις και στη συνέχεια.

    Απάντηση
  • 19 Νοεμβρίου 2017 στις 14:04
    Permalink

    Κατά την γνώμη μου, το τραγούδι που πήρε την 2η θέση είναι κάτι τελείως διαφορετικό που δεν ακούγεται στα κατηχητικά και στις κατασκηνώσεις, τόσο σε μελωδία όσο και σε στίχο!Όσον αφορά την εκτέλεση του τραγουδιού, που υπάρχει διαφωνία, σίγουρα θα επηρεάσει τόσο το κοινό όσο και την κριτική Επιτροπή , μιας και υπήρχε ως «bonus» η ομαδική απόδοση, Που
    σημαίνει ότι θα επηρεάσει η εκτέλεση για να πάρεις το λεγόμενο «bonus». Μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε μια νίκη ή μια ήττα…. Αξίζει η συμμετοχή και η προσπάθεια να γράψουν κάποιοι ένα τραγούδι που θα μιλάει για Χριστό,Παναγία και Ελλάδα!! Επιπλέον αντί να ενδιαφέρει ο σκοπός του κάθε διαγωνισμό και γενικά της ιστοσελίδας (να ενώσει τους χαρούμενους αγωνιστές-
    αγωνίστριες ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ),δημιουργείται ένα κλίμα ανταγωνισμού και «εχθρας» μεταξύ μας-αντί για κλίμα χριστιανικής φιλίας.
    Από ‘κει και πέρα το γούστα μεταξύ των «ψηφοφόρων» διαφερουν και έτσι προκύπτει και το αποτέλεσμα,θέλουμε δεν θέλουμε.

    Υ.Γ. Οι σημειώσεις του site από κάτω λύνουν πολλές παρεξηγήσεις που μπορεί να προκύψουν (…καλή ωρα) και δεν θα πρέπει να περνούν ΑΠΑΡΑΤΉΡΗΤΕΣ.

    Απάντηση
  • 21 Νοεμβρίου 2017 στις 12:44
    Permalink

    Όλα είναι καινούργια τραγούδια?Δηλαδή τα γραψανε αποκλειστικά για τον διαγωνισμό Χαρουμενοι/ες Αγωνιστές/ριες?

    Απάντηση