Ηρωίδες δασκάλες του Μακεδονικού Αγώνα

Με αφορμή τα 110 χρόνια από την έναρξη του Μακεδονικού Αγώνα,

οι Χαρούμενες Αγωνίστριες Αθηνών και Κιάτου την Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

παρουσίασαν το θεατρικό έργο “Ηρωίδες δασκάλες του Μακεδονικού Αγώνα”,

τραγούδια και χορούς για τη Μακεδονία.

Ζωντάνεψαν μπροστά μας οι αγώνες για την ελευθερία

των δασκάλων του Μακεδονικού αγώνα Βελίκας Τράικου και Σουλτάνας Κανδηλιάρη

και η ηρωική θυσία της δασκάλας Αικατερίνης Χατζηγεωργίου.

Ζήσαμε ξανά την ιστορία και θαυμάσαμε το μεγαλείο τους!

Facebooktwitterpinterestmail

11 σκέψεις σχετικά με το “Ηρωίδες δασκάλες του Μακεδονικού Αγώνα

  • 15 Μαρτίου 2015, 00:02
    Permalink

    Ήταν απλά υπέροχα! Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές!

    Σχολιάστε
  • 15 Μαρτίου 2015, 00:35
    Permalink

    Ηταν τέλεια ειδικά η Ηρωίδα Δασκάλα και η Χριστίνα ,ήταν υπέροχες και μας πέρασαν ένα ωραίο μήνυμα.Συγχαρητήρια και εις ανώτερα!!

    Σχολιάστε
  • 15 Μαρτίου 2015, 02:03
    Permalink

    Μια ευλογημένη γιορτή με όλη τη σημασία της λέξης!Νομίζω πως οι φωτογραφίες τα λένε όλα!Συγχαρητήρια σε όλους τους διοργανωτές και συντελεστές!

    Σχολιάστε
  • 15 Μαρτίου 2015, 12:06
    Permalink

    Εξαιρετικά!!! Ελπίζω η θυσία, η δύναμη, η πίστη και η φιλοπατρία (ενσαρκωμένες ως Αικατερίνη Χατζηγεωργίου, Βελίκα Τράικου, Σουλτάνα Κανδιλιάρη και οι υπόλοιπες) να μας χαρακτηρίζουν πάντοτε και να μας εμπνέουν διαχρονικά! Ο Σταυρός που γιορτάζουμε σήμερα να μας δώσει δύναμη και φώτιση για τη συνέχεια του αγώνα μας.

    Σχολιάστε
  • 15 Μαρτίου 2015, 15:39
    Permalink

    Σίγουρα και σ’ αυτή τη φορά σκίσατε κορίτσια. Μακάρι να μπορούσαμε κι εμείς να σας απολαυσουμε…
    Είστε απίστευτες θεατρίνες και ανεβάζετε απίστευτες παραστάσεις κάθε χρόνο. Μακάρι το μήνυμα που θέλατε να περάσετε να κατέληξε με επιτυχία στο κοινό.

    Σχολιάστε
    • 15 Μαρτίου 2015, 19:31
      Permalink

      <> δεν νομίζω πως εσείς πάτε πίσω!!Στο συνέδριο συνειδητοποιησαμε όλες πως,από κάθε γωνιά της Ελλάδας,η κάθε ομάδα έχει τα δικά της μοναδικά ταλέντα!!!
      Μακάρι να μας κάνουν τη χάρη η αγαπητη μας ομάδα της διοργάνωσης και να ανεβάσουν και κανένα βιντεο να μας δουνε και οι υπολοιπες Χ.Α. που δεν μπορεσαν να έρθουν και να μας παρακολουθησουν!

      Σχολιάστε
  • 15 Μαρτίου 2015, 17:15
    Permalink

    Γιατί κανένας δεν έχει αναφέρει το ρόλο της Βουλγαρας???Που ξέρετε μπορεί να στεναχωρηθεί!!!Σχόλια Βουλγαρας????….

    Σχολιάστε
    • 15 Μαρτίου 2015, 19:44
      Permalink

      Εγώ θεωρώ ότι ο ρόλος της Βουλγαρας ήταν ο καλύτερος!!!Νομίζω ότι σ αυτό θα ήθελε να συμφωνήσει και ολόκληρη η ΝΊΚΗ!!!Παιδιά της αγαπητής ΝΊΚΗΣ θυμηθείτε:
      ΝΊΚΗ ΝΊΚΗ πάμε για τη ΝΊΚΗ!!!ή
      ΝΊΚΗ ΝΊΚΗ πάμε ΠΡΟΣ ΤΗΣ ΝΙΚΗ!!!

      Σχολιάστε
    • 16 Μαρτίου 2015, 22:21
      Permalink

      Μα φυσικά και ο ρόλος της Βουλγάρας ήταν σημαντικότατος και πολύ ωραία εκτελεσμένος!Όλοι οι ρόλοι ήταν άριστα παιγμένοι!

      Σχολιάστε
  • 15 Μαρτίου 2015, 17:35
    Permalink

    Θερμά συγχαρητήρια και πάλι σε όσες συνέβαλαν με κόπο, χρόνο και πολλή προετοιμασία, για να επιτευχθεί ένα τέτοιο αποτέλεσμα που απολαύσαμε κι από τις φωτογραφίες!! Πραγματικά και τα σκηνικά ήταν υπέροχα (ειδικά το σχολείο)! Μπράβο!!

    Σχολιάστε
  • 20 Μαρτίου 2015, 17:39
    Permalink

    Eυχαριστούμε για την εκπληκτική γιορτή που ετοιμάσατε. Όλα τα κορίτσια παίξαν εκπληκτικά,μπράβο σε όλες σας.