Όταν το όνειρο έγινε πραγματικότητα!

Παρασκευή 3 Ιανουαρίου! Η μεγάλη μέρα έφτασε και η επιθυμία μας γίνεται πραγματικότητα! Ένα χειμερινό διήμερο στην αγαπημένη μας κατασκήνωση, το Ελληνικό, ξεκινά!!!

Αν και βρισκόμασταν μέσα στην καρδιά του χειμώνα ο καιρός ήταν υπέροχος! Παραλάβαμε, λοιπόν, όλοι τα εισιτήρια εισόδου μας στην κατασκήνωση και ξεκινήσαμε το πρόγραμμά μας! Σίγουρα δυο μέρες στην κατασκήνωση δεν είναι αρκετές… Αλλά καταφέραμε να κάνουμε ένα σωρό πράγματα!

Στολίσαμε την τραπεζαρία μας και φτιάξαμε έναν υπέροχο φωτεινό χιονάνθρωπο! Κόψαμε βασιλόπιτα και συμμετείχαμε όλοι σε μία μοναδική κλήρωση με πολλά δώρα! Φυσικά δεν έλειψαν τα παιχνίδια και οι αγώνες στα γήπεδα… και αφού πέσει ο ήλιος η συνέχεια στην τραπεζαρία! Πρωινές και βραδινές βόλτες στο όμορφο χειμωνιάτικο τοπίο μας ξεκούρασαν και μας ανεφοδίασαν! Και, όπως είναι φυσικό, πολύ τραγούδι!! Τόσο κάτω από τα αστέρια… όσο και γύρω από τη ζεστή μας ξυλόσομπα μέχρι αργά το βράδυ ψήνοντας κάστανα!! Η παράκληση στην Παναγία μας στο Ναό μάς έδωσε δύναμη να συνεχίσουμε τον αγώνα μας στην πόλη!

Πριν πάρουμε το δρόμο της επιστροφής επισκεφτήκαμε το χωριό Ελληνικό που είναι κάτω από την κατασκήνωσή μας! Γυρίσαμε στα δρομάκια του και χτυπούσαμε από πόρτα σε πόρτα λέγοντας τα κάλαντα! Η χαρά των κατοίκων μεγάλη! Μας κερνούσαν με τα παραδοσιακά γλυκά των ημερών και μας γέμιζαν με ευχές για τον καινούργιο χρόνο! Αποχαιρετώντας μας ο πρόεδρος του χωριού μας ευχαρίστησε λέγοντας πόσο μεγάλη χαρά για το χωριό τους ήταν η παρουσία τόσων νέων ανθρώπων!

Πριν φύγουμε από την κατασκήνωση συγκεντρώθηκαν γραπτά αιτήματα από μικρούς και μεγάλους για να ξαναπάμε! Αρχηγέ, τι λέτε λοιπόν;Το Πάσχα τώρα πάλι;;;

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

33 σκέψεις στο “Όταν το όνειρο έγινε πραγματικότητα!

  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 08:44
    Permalink

    Δεν περάσαμε τέλεια;
    Μια mini Κατασκήνωση ΟΝΕΙΡΟ!!!

    Απάντηση
    • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 20:29
      Permalink

      Συμφωνώ μαζί σου, μία mini κατασκήνωση αλλά με full προετοιμασία, οργάνωση και παιχνίδι!!!

      Απάντηση
    • 12 Ιανουαρίου 2014 στις 14:08
      Permalink

      Όντως ήταν μια mini ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΟΝΕΙΡΟ!!! Δεν έχουμε ξαναζήσει έτσι τοοοοοόσο ΟΜΟΡΦΑ στο ΑΓΑΠΗΜΕΕΕΕΕΝΟ μας ΕΛΛΗΝΙΚΟΟΟΟΟ!!!
      Από την άλλη πλευρά δεν βλέπω κανένα video!!!! Αφού ξέρουμε πολύ καλά ότι έχετε βγάλει video!!!!! Και μάλιστα πολύ ΟΜΟΡΦΑ video!!! Δεν θέλετε να γευτούν και οι Χ.Α που θα ερχόντουσαν, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπόρεσαν να έρθουν????? Εμείς θέλουμε να τους δείξουμε ποοοοοόσο ΤΕΛΕΙΑ περάσαμε!!!!!
      Εσείς…….υπαρχηγεεεεέ τι λέτε ΑΞΙΖΕΙ να τους δείξουμε ποοοόσοο…..περάσαμε!!!!!!
      Υ.Γ Όμως για να πούμε ότι «ΤΟ ΌΝΕΙΡΟ ΈΓΙΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!» θα πρέπει να υπάρχουν και βίντεο για να το αποδείξουμε ΌΧΙ ΜΟΝΟ στις Χ.Α που έλειπαν ΑΛΛΑ ΚΑΙ στην ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑ!!!!!! Περιμένουμεεεεεεε…….

      Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 14:29
    Permalink

    Ήταν υπέροχα! Περάσαμε φανταστικά αν και δεν έκανε ΤΟΣΟ κρύο όσο φανταζόμασταν… δεν πειράζει… έχουμε και του χρόνου μια ευκαιρία.. σωστά αρχηγέ; Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτής της εκδρομής!

    Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 15:00
    Permalink

    Ήταν πάάάάάρα πολύ ωραία!!!!!!!!!
    Και το πρόγραμμά μας, πλούσιο!!!
    Και μπορούμε άνετα να πούμε πως δεν νιώσαμε καθόλου κρύο να μας τυλίγει… Εγώ θυμάμαι μόνο, παιχνίδι, χαρά, γέλιο και πολύ τραγούδι, τα οποία μας ζέσταιναν ολοκληρωτικά, καθώς αυτό που ζεστάθηκε περισσότερο, είναι η καρδιά μας…
    Αναπνεύσαμε καθαρό αέρα… Μια πνοή δροσιάς φύσαγε τα πρόσωπά μας…
    Και όλες αυτές οι λίγες ώρες που μείναμε στο Ελληνικό, θα μείνουν χαραγμένες στην καρδιά μας, σαν να πέρασε μια ολόκληρη κατασκηνιώτικη ζωή!!!
    Ας είναι πάντα έτσι!!!
    Επίσης, εννοείται πως όλες έχουμε ήδη δηλώσει για την επόμενη χειμερινή εκδρομή μας στο Ελληνικό!!!
    Μήπως έφτασαν οι υπογραφές μας στον Τομέα των Χ.Α.???
    ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!! ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΕΥΚΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ!!!

    Απάντηση
    • 13 Ιανουαρίου 2014 στις 21:17
      Permalink

      Καλά μου παιδιά, στα αιτήματα με τις υπογραφές, έπρεπε να συμπληρώσετε πώς του χρόνου το θέλετε Λευκό… Προτείνω να ΞΑΝΑπάμε Ελληνικό για να κάνουμε τη διαδικασία με τις υπογραφές και τα αιτήματα πιο…. ολοκληρωμένη!!

      Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 16:50
    Permalink

    Τι μόνο αυτό?
    Τόσα πράγματα κάναμε στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ
    Υ.Γ.Αρχηγέ η επόμενη συνάντηση?
    Το Πάσχα εεεεεεεεεεεεεε….!!!!!!!!

    Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 17:01
    Permalink

    Η Θεσσαλονίκη θέλει και βίντεο
    Τι μόνο φωτογραφίες????
    Υ.Γ.Πως θα πειστούν οι Χαρούμενες Αγωνίστριες που δεν ήρθαν εεεεε……

    Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 17:41
    Permalink

    Ήταν όντως ΟΝΕΙΡΟ!!!!! Περάσαμε υπέροχα… Πότε θα ξαναπάμε;;;;;;;;

    Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 19:20
    Permalink

    Αγαπητές συνομαδάρχισσες,
    Όσες λόγω δυσκολιών δεν ήρθατε στο χειμωνιάτικο Ελληνικὀ…χάσατε! Τα παιδιά….κοιμήθηκαν με την πρώτη!!!
    Πέρα από τα αστεία όμως, μας λείψατε πολύ κι εσείς και όσα ομαδόπουλα από Πόλη, Καισάρεια, Χίο, Μονεμβασιά, Μόσχα, Ζάκυνθο, Αντιόχεια, Θεσσαλονίκη και Λύκειο δεν κατάφεραν να έρθουν! Μην ανησυχείτε, όμως, πλησιάζει το… Πάσχα!!! 🙂 🙂 🙂

    Απάντηση
    • 11 Ιανουαρίου 2014 στις 15:21
      Permalink

      Όπως τα λέτε και κάτι παραπάνω! Εκτός από κάτι καλά παιδάκια στο σπιτάκι 6… όλη η κατασκήνωση έκανε υπέροχο βραδινό σιωπητήριο!! Με το καλό και το καλοκαίρι τέτοια!
      Περιμένουμε και βίντεο!!! 🙂 🙂 🙂

      Απάντηση
    • 25 Ιανουαρίου 2014 στις 20:55
      Permalink

      Αχ! Μακάρι να πήγαινα και εγώ το αγαπώ τόσο το ΕΛΛΗΝΙΚΟ! να πάμε και το Πάσχα;;;;;;;; αλλά όλες οι Χαρούμενες Αγωνίστριες λύκειο και όλες οι τάξεις του γυμνασίου! Σας παρακαλούμε !!!!!!!!!!! Σας παρακαλούμε πολύ καλές μας ομαδάρχισσές! περιμένουμε μια απάντηση……… 🙂

      Απάντηση
  • 9 Ιανουαρίου 2014 στις 20:25
    Permalink

    Εύχομαι να το επαναλάβουμε και του χρόνου! Να είναι όμως περισσότερες μέρες και χιονισμένο το τοπίο! Ευχαριστούμε πολύ την υπέροχη αρχηγό, τις ακούραστες ομαδάρχισές μας και τον καλοσυνάτο κύριο Βασίλη!!!

    Απάντηση
  • 10 Ιανουαρίου 2014 στις 22:47
    Permalink

    Εννοείται!!!!
    Το Πάσχα…..ΠΑΛΙ!!!!!!

    Απάντηση
  • 12 Ιανουαρίου 2014 στις 16:36
    Permalink

    Ήταν πράγματι ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ!!! Χίλια ευχαριστώ σε όλους όσους βοήθησαν ώστε να γίνει το διήμερο αυτό τόσο τέλειο!! Και τώρα αντάμωση το Πάσχα στο Ελληνικό,έτσι; Αφού καταφέραμε να πάμε τώρα, σίγουρα θα πάμε και το Πάσχα!!!

    Υ.Γ. Σας παρακαλώ, ανεβάστε κι άλλες πολλές φωτογραφίες και βίντεο!!!

    Απάντηση
  • 12 Ιανουαρίου 2014 στις 19:01
    Permalink

    Χρόνια πολλά στην Τατιάνα από την ομάδα μας!!!!

    Απάντηση
    • 13 Ιανουαρίου 2014 στις 18:07
      Permalink

      Τατιάνα(από την Μονεμβασιά) έχεις ένα (λίγο καθυστερημένο) Χρόνια Πολλά απότην Μονεμβασιά!!!!!!!!
      Χρόνια Πολλά και στην Τατιάνα από την Θεσσαλονίκη αν και εκείνη γιόρταζε στις 5 Ιανουαρίου όπως λένε οι πηγές μου…

      Απάντηση
  • 12 Ιανουαρίου 2014 στις 23:16
    Permalink

    Περιμένουμε και βίντεο φυσικά!!!!!!
    Πώς θα πείσουμε και τις υπόλοιπες να έρθουν του χρόνου???
    Άλλη μία απ’ τη Μονεμβασία, νομίζω πως κάποια σχόλια αποκαλύπτουν πολλά…
    Επίσης, του χρόνου, ή με το καλό το Πάσχα, περιμένουμε όλη την ομάδα μας για να περάσουμε απίστευτα φανταστικο-τέλεια!!!

    Απάντηση
  • 13 Ιανουαρίου 2014 στις 19:25
    Permalink

    Ελπίζω οι υπογραφές που έφτασαν ή θα φτάσουν στον Τομέα των Χ.Α να πείσουν όσους θα πάρουν θέση στο θέμα ΠΑΣΧΑΛΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ!!!Η Καισάρεια πάντως είναι έτοιμη για ένα ακόμη διη+τριήμερο ;););)
    Να ευχαριστήσουμε όσους συνέβαλαν για να κάνουν το όνειρό μας πραγματικότητα!!!
    Υ.Γ Θέλουμε οπωσδήποτε και βίντεο…….

    Απάντηση
  • 14 Ιανουαρίου 2014 στις 12:02
    Permalink

    Έπεται και συνέχεια!
    Όσα βλέπουμε είναι μία μικρή πρόγευση των όσων ζήσαμε…
    Ας είμαστε συντονισμένες στο site και σίγουρα ΘΑ δούμε πολλά και ωραία που μοιραστήκαμε…

    Απάντηση
  • 14 Ιανουαρίου 2014 στις 12:05
    Permalink

    ΙΟΥΛΙΟΣ…
    ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ…
    ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ…
    ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ…
    ;;;;;;;;;…
    Αυτοί οι μήνες ανήκουν σε 3 εποχές.
    Μήπως λείπει μία εποχή;

    Απάντηση
    • 18 Ιανουαρίου 2014 στις 16:53
      Permalink

      Μήπως αυτοί είναι οι μήνες που ήμασταν στο Ελληνικό???
      Ιούλιος-Γυμνάσιο, Ιούλιος/Αύγουστος-Λύκειο, Σεπτέμβριος-Γυμνάσιο+Λύκειο, Ιανουάριος-Γυμνάσιο+Λύκειο..?
      Νομίζω πως όντως, έχουμε καλοκαίρι, φθινόπωρο και χειμώνα στο Ελληνικό….αλλά άνοιξη???
      Πιστεύω είναι απαραίτητο να ξαναπάμε το ΠΑΣΧΑ!!!! Έτσι θα έχουμε συμπληρώσει όλες τις εποχές και ο χρόνος θα είναι γεμάτος από ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!!!
      Τι λέτε??? Να το επιχειρήσουμε??? Αφού πήγαμε μέχρι και τα Χριστούγεννα…..γιατί όχι και τώρα???
      Είδαμε το αγαπημένο μας Ελληνικό, χειμωνιάτικο…..τώρα μήπως να το ξαναδούμε, ανανεωμένο και ανοιξιάτικο, έτοιμο να μας υποδεχτεί για μια 2η φορά μέσα στο 2014???
      Ωστόσο, έχουμε τις καλύτερες ιδέες για δραστηριότητες σε ένα Ελληνικό ανοιξιάτικο και Πασχαλινό!
      Τι λέτε Αρχηγέ?????
      Η αγαπημένη μα Σεβάστεια τι λέει??? Θα μπορέσει να ανταπεξέλθει???
      Λοιπόν, αν δεν γίνεται ένα τριήμερο, ας είναι τουλάχιστον πάλι ένα διήμερο!!!
      Περιμένουμε απόψεις…..

      Απάντηση
  • 15 Ιανουαρίου 2014 στις 13:28
    Permalink

    Kατασκήνωση πασχαλιάτικη θέλετε αλλά… αρνάκι αφήσατε στον κ.Βασίλη;
    Πασχαλιάτικη εξόρμηση χωρίς σουβλα δεν γίνεται.
    Αν είχατε ενα αρνακι να βοσκει μεχρι τον Απρίλιο στο Ελληνικό ίσως να διατηρούσατε καποιες μικρές πιθανότητες, τώρα όμως…

    Απάντηση
    • 21 Ιανουαρίου 2014 στις 18:08
      Permalink

      Για αρνάκι η Καισάρεια προτείνει τον Ζούφου!!!!!!;););)
      Η Μονεμβασιά τι λέει γι’αυτό;;;;;

      Απάντηση
    • 21 Ιανουαρίου 2014 στις 22:21
      Permalink

      Τι λέτε καλέ??!! Και βέβαια έχουμε αρνάκι!!! Έχουμε τον Ζαχαρία-Φωτοφόρο (Ζούφου), που ίσως να μην εξυπηρετεί απόλυτα την περίπτωση του «αρνιού» αλλά κάτι είναι κι αυτό!!!
      Τον είχαμε στο Ελληνικό τον Ιανουάριο…..Δυστυχώς ξεχάσαμε να τον αφήσουμε….Ο ιδιοκτήτης του, τού έχει μια μικρή αδυναμία και δεν μπορούσε να του κάνει κάτι τέτοιο….
      Αλλά μιας και το αναφέραμε, Ζούφου με πατάτες στα κάρβουνα δεν έχουμε ξαναδοκιμάσει…..
      Λοιπόν, αυτή θα είναι η σπεσιαλιτέ μας το Πάσχα στο Ελληνικό!!!! Θα τον σερβίρουμε στο κυρίως πιάτο!!! Θα του βάλουμε κι ένα μήλο στο στόμα και θα τον δέσουμε για να μην φύγει….( Εγώ, ευχαρίστως να συνεργαστώ με την Κωνσταντινούπολη αυτή τη φορά!!! Τι λέτε??? Η Καισάρεια θα μας βοηθήσει?????)
      Άρα πάει κι αυτό!!! Κανονίσαμε τι θα μαγειρέψουμε στο Πασχαλιάτικο Ελληνικό….
      Τώρα, τι μας μένει να σκεφτούμε???
      Μάλλον τις ημερομηνίες….

      Απάντηση
    • 27 Ιανουαρίου 2014 στις 14:25
      Permalink

      Και η Πόλη εγκρίνει τον αγαπημενο ΖΟΥΦΟΥ!!!!!;););)
      Η Μονεμβασιά πιστεύω πωωωως…… είναι σύμφωνη με την ιδέα αυτή!!!!!!!!!!
      Οι υπόλοιπες Ομάδες τι λένε;;;;

      Απάντηση
    • 28 Ιανουαρίου 2014 στις 19:54
      Permalink

      …Φοβάμαι!!!Η ιδιοκτήτριά μου κάνει απεγνωσμένες προσπάθειες για την αποκατάσταση της ψυχολογίας μου, για να ξεπεράσω εκείνο το ψυχικό τραύμα………
      Και τώρα πάνω που είχα αρχίσει να συνέρχομαι το χαλάτε.Σκέφτομαι να απευθυνθώ στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος γιατι νιώθω ότι κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα!!!!!!!!

      Απάντηση
    • 28 Ιανουαρίου 2014 στις 21:15
      Permalink

      Η Μονεμβασιά, όχι μόνο έχει προτείνει τον Ζούφου για το Πασχαλινό γεύμα, αλλά έχει ήδη ξεκινήσει κιόλας να ετοιμάζει την συνταγή!!!
      Επίσης, να προσθέσουμε, πως Ζούφου, λεμονάτος στα κάρβουνα, δεν γίνεται χωρίς μια επαρκή ποσότητα αλατιού…!!!!
      Το θέμα είναι, ότι »κάποιοι» ίσως να μην συμφωνούν απόλυτα με την ιδέα…… Μάλλον θα χρειαστεί να χειριστούμε την κατάσταση λίγο έμμεσα…
      Λοιπόν, τι λέτε Αρχηγέ??? Νομίζω πως Μονεμβασιά και Καισάρεια θα κάνουμε ένα υπέροχο Πασχαλιάτικο Ελληνικό!!! Αφήστε το πασχαλινό τραπέζι πάνω μας!!!
      Εξάλλου, είμαστε σπουδαίες μαγείρισσες!!! Έχουμε τον τρόπο μας με το να αναμειγνύουμε πράγματα! Η Μονεμβασιά πάντως, δοκίμαζε συνδυασμούς φαγητών στην κατασκήνωση….όλο το καλοκαίρι!!! Και τα αποτελέσματα..???…Δεν περιγράφονται!!!..(κυριολεκτικά όμως…)!

      Απάντηση
    • 29 Ιανουαρίου 2014 στις 08:54
      Permalink

      Την οικογενεια Ζούφου τη ρωτήσατε αν δίνει το σπλάχνο της;;;;

      Απάντηση
  • 16 Ιανουαρίου 2014 στις 20:47
    Permalink

    Θα πάμε!!! Θα μαζέψουμε χρήματα και θα αγοράσουμε ένα αρνί που θα μεγαλώσει εδώ στην Αθήνα και θα ζει μόνο και μόνο για να πάει το Πάσχα στο Ελληνικό!!!Απλά τα πράγματα!!!

    Απάντηση
    • 21 Ιανουαρίου 2014 στις 20:50
      Permalink

      Έτσι! Αρνί με …σοβαρό προορισμό!

      Απάντηση
  • 19 Ιανουαρίου 2014 στις 19:50
    Permalink

    Είχαμε ενα γεμάτο, πλούσιο και δημιουργικό διήμερο!!!!!! Ελπίζοντας οτι θα ξαναβρεθούμε εκεί πάνω,στο υπέροχο Ελληνικό μας (αλλά αυτή τη φορά να είναι άσπρο!!!!) θα περιμένουμε με ανυπομονησία και αυτή τη φορά περισσότερες μέρες!!!!!!!!Οπωσδήποτε πρέπει να ξαναπάμε το Πάσχα!!!!!!

    Απάντηση
    • 25 Ιανουαρίου 2014 στις 20:59
      Permalink

      Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω!!!!!!!!!!!!!!!!! Πρέπει να πάμε και το Πάσχα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ! ΣΩΣΤΑ;;;;;;;;;;;

      Απάντηση