Αν μια καινούρια μέρα ξημέρωνε και πάλι στο Ελληνικό…! (μέρος 2ο)

Ένα μικρό αφιέρωμα στις ημέρες του Ελληνικού 2014 που ζήσαμε “Με μια ψυχή”…

και ζητάμε να τις ξαναζήσουμε!

Οι ηχογραφήσεις των τραγουδιών “Ομολογήτριες” και “Κρυστάλλινες” έγιναν στην κατασκηνωτική μας περίοδο.

Facebooktwitterpinterestmail

41 thoughts on “Αν μια καινούρια μέρα ξημέρωνε και πάλι στο Ελληνικό…! (μέρος 2ο)

  • 16 Αυγ 2014, 13:20
    Permalink

    Στο βίντεο βλέπουμε το Ελληνικό τις καρδιάς μας, και εσείς μας λέτε οτι θα πάμε κάπου αλλου…….
    Υ.Γ.Αυτά τα πράγματα δεν έχουν ξαναγίνει

    Σχολιάστε
  • 16 Αυγ 2014, 16:16
    Permalink

    Χρόνια πολλά…
    Στη Δέσποινα από τις Ανδρείες
    Στις δύο Μαρίες από τις Διακόνισσες
    Στη Μαρία από τις Σταθερές
    και στη Δέσποινα από τις Ευάρεστες!

    Χρόνια Πολλά σε όλες!!!
    Γιορτάζει η Μάνα μας, γιορτάζουμε κι εμείς.
    Μακάρι όλες να απολαμβάνουμε πάντα την προστασία της
    και να έχουμε τις πρεσβείες της. Να μας εμπνέει στον αγώνα μας και να οδηγεί τα βήματά μας!!!

    Σχολιάστε
    • 16 Αυγ 2014, 20:39
      Permalink

      Επίσης, να ευχηθούμε χρόνια πολλά κι ευλογημένα στην Μαρία απ’ τις Ανδρείες!!!!……….

      Σχολιάστε
  • 16 Αυγ 2014, 20:20
    Permalink

    Και μιας και ζητάμε να ξαναζήσουμε αυτήν την υπέροχη μέρα στο Ελληνικό………..Πού θα πάμε τον Σεπτέμβριο???………….. Έχουμε ακούσει διάφορα για καράβια και ταξίδια……αλλά δεν φτάνουν…… Και ποιο είναι αυτό το τόσο φοβερό μυστικό της μετακατασκηνωτικής??? Θα πάμε κρουαζιέρα στο Αιγαίο Πέλαγος? Ή θα πάμε καμμιά βαρκάδα στον Ατλαντικό Ωκεανό? Κατάδυση στον Ειρηνικό? Κωπηλασία στην Κασπία θάλασσα?? Για ψάρεμα στην λίμνη της Βαϊκάλης? Ή μήπως κανένα ταξιδάκι στα παγωμένα νερά της Αρκτικής??? Θα μείνουμε και με τους Εσκιμώους??? Θα τρώμε τάρανδους??? Θα κυνηγάνε φώκιες??? Θα μετακινούμαστε με έλκηθρα??? Θα χτίσουμε και Ιγκλού??? Θα φοράμε ρούχα από πολικές αρκούδες??? Θα φτιάχνουμε εργαλεία από δόντια “θαλάσσιου ελέφαντα”???………………….
    Λοιπόν, επειδή βλέπετε πως έχουμε αρκετές ανησυχίες, προτείνουμε να μην αργήσει πολύ η ενημέρωση όσον αφορά την μετακατασκηνωτική………………..
    Περιμένουμεεεεεεεεεεεε!!!!!……………………….

    Σχολιάστε
  • 17 Αυγ 2014, 22:50
    Permalink

    Προς το παρόν ένα έχουμε να πούμε.
    Μην κανονίσετε τίποτε στις 6-7 Σεπτεμβρίου.

    Σχολιάστε
    • 18 Αυγ 2014, 11:04
      Permalink

      Στις 5 δηλαδή να κανονίσουμε;;;Για το μεσημέρι και μετά εννοούμε….

      Σχολιάστε
    • 19 Αυγ 2014, 19:55
      Permalink

      Εμείς πάντως είμαστε ελεύθερες.Αν θέλετε από το μεσημέρι και μετά μπορούμε…..

      Σχολιάστε
  • 18 Αυγ 2014, 09:45
    Permalink

    Τώρα ξέρουμε το πότε,αλλά μας λείπουν πολλά κομμάτια για να συμπληρώσουμε το παζλ της μετακατασκηνωτικης!!!Περιμένουμε πολυαγαπημένο μας αρχηγείο!

    Σχολιάστε
  • 18 Αυγ 2014, 16:46
    Permalink

    Αγωνίστριες η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχήσει 18 μέρες και κάτι ώρες,για να συναντηθούμε και πάλι ολες μαζί.
    ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ………ΤΟ ΑΡΧΗΓΕΙΟ =)=)

    Σχολιάστε
  • 18 Αυγ 2014, 16:58
    Permalink

    Χχμμμμμμμμμμμ
    6 με 7 τελικά εεεεεεεεεεε……καιαιαιαιαι το απόγευμα τις Παρασκεύης θα είναι άδειο;;;; =( =(
    Υ.Γ. Αρχηγέ μήπως να σκεφτείτε γιααααα……ΤΡΙΗΜΕΡΗ

    Σχολιάστε
  • 19 Αυγ 2014, 11:03
    Permalink

    Την Παρασκευή κάντε ό,τι θέλετε, αρκεί να έχετε ετοιμη βαλίτσα. Απαραιτητα αξεσουάρ: το καπέλο της κατασκήνωσης γυαλιά ηλίου και… ένα σωσίβιο.
    Κρουαζιέρα θα πάμε ας είμαστε ετοιμοι!!!

    ΥΓ. Mη ξεχάσετε να δηλώσετε τον Άρη, την Μελπομένη,την Ελένη και τη Ρούλα.

    Σχολιάστε
    • 19 Αυγ 2014, 20:54
      Permalink

      Και με το αγαπημένο μας Ελληνικό τι θα γίνει???……..

      Σχολιάστε
    • 20 Αυγ 2014, 11:52
      Permalink

      Ωραία,εμείς να ετοιμάσουμε τις βαλίτσες μας,αλλά δεν ξέρουμε το ΠΟΥ…..??? =)=)

      Σχολιάστε
  • 19 Αυγ 2014, 12:43
    Permalink

    Τώρα έχουμε μάθει το ΠΟΤΕ και το ΠΩΣ,μας έχει μείνει το βασίκο ΠΟΥ και το ΤΙ και……..το παζλ ΜΕΤΑΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΙΚΗ συμπληρώθηκε.

    Σχολιάστε
  • 19 Αυγ 2014, 17:54
    Permalink

    Άρα ας ετοιμάσουμε όλες τις βαλίτσες μας για να περάσουμε για άλλη μια φορά αξέχαστες στιγμές με τα αγαπημένα μας πρόσωπα….

    Σχολιάστε
    • 20 Αυγ 2014, 20:20
      Permalink

      Να το πάρει!! Να το πάρει!!!!! Έχουμε σκάσει απ’ την αγωνία!!! Πείτε μας!!!!!! Δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο!!!! (Και ας είναι τριήμερο!!)+Ελληνικό!!!

      Σχολιάστε
  • 20 Αυγ 2014, 20:29
    Permalink

    Σε αυτό το σημείο που φτάσαμε ,ας το πάρει.
    ΘΑ ΠΑΜΕ…….

    Σχολιάστε
  • 21 Αυγ 2014, 08:24
    Permalink

    Τελικά ίσως δεν το πάρει το ποτάμι, αλλά… Η ΘΑΛΑΣΣΑ!!!
    Και μην εχετε καμία ανησυχία, σίγουρα θα πάρουμε μαζί μας και τις Ενωμένες, αλλώστε δεν μπορούμε να πάμε πουθενά χωρίς αυτές. Ποιός θα μας προσέχει;;;

    Λίγη υπομονή. Ενα… δελφινάκι μου είπε ότι ίσως σήμερα εχουμε την πολυπόθητη ανακοίνωση!!!

    Σχολιάστε
    • 21 Αυγ 2014, 10:15
      Permalink

      Δελφίνι,δελφινακι,πάααααμε πιο γρήγοοοορα…..

      Σχολιάστε
    • 21 Αυγ 2014, 17:42
      Permalink

      ΥΠΟΜΟΝΗ λέξη σεμνή ανθρώπινο προτέρημα θεία αρετή απ’ τον ΘΕΟ πηγάζει…….

      Σχολιάστε
    • 21 Αυγ 2014, 18:59
      Permalink

      Ένα δελφινάκι θα έρθει και θα μας πει…. Από πού όμως έρχεται άραγε αυτό το δελφινάκι??? Ας ελπίσουμε να μην βρει καμμιά δυσάρεστη επίσκεψη στο δρόμο γιατί έχουμε μεγάλη αγωνία!!! Πείτε του να κάνει γρήγορα….
      Οι Ανδρείες πάντως θα είναι σύσσωμες στην μετακατασκηνωτική!!! Ελπίζουμε και η καλή μας ομαδάρχισσα να δώσει το παρόν με πολλή ανδρεία!!!…. Χωρίς εκείνη δεν πάμε ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!! Τι κι αν πάμε για ψάρεμα, κολύμπι με τους καρχαρίες, κανό στο τρεχούμενο ποτάμι?? Εμείς είμαστε έτοιμες για όλα!!!! Ετοιμαστείτε για μια κατάδυση………..στα βαθιά!!! Και ίσως γίνουμε και καπετάνιοι!! Με πολλή χαρά και κέφι να διοικήσουμε ένα πλοίο!!! Βέβαια, έχουμε κάποιους να μας διδάξουν…. Στο Ελληνικό είχαμε επιδρομές από….πειρατές!!!! Τι καθόμαστε λοιπόν?? Γιατί ακόμα να μάθουμε τον προορισμό???
      Ώρα να ζήσουμε ένα ονειρεμένο ταξίδι στα ανοιχτά!!!!

      Σχολιάστε
    • 21 Αυγ 2014, 20:42
      Permalink

      Το σήμερα τελειώνει σε 2 ώρες και 20 λεπτα…το δελφινάκι θα πρέπει να βιαστει!!!!!

      Σχολιάστε
  • 21 Αυγ 2014, 14:39
    Permalink

    Άρα να φέρουμε και ….σωσίβιο;

    Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 07:18
    Permalink

    Καθυστερεί τόσο πολύ το δελφινάκι που κινδυνεύουμε να μην προλάβουμε τη μετακατασκηνωτική στις 6-7 Σεπτεμβρίου!!!! Μήπως τελικά το αφήσουμε για τις 20;; Να μετριαστεί λίγο το διάστημα μέχρι την κατασκήνωση του 2015!

    Σχολιάστε
    • 22 Αυγ 2014, 11:02
      Permalink

      20 Σεπτεμβρίου όμως οι περισσότερες από εμάς και κυρίως οι απόφοιτες θα έχουν μπει στα βαθιά των μαθημάτων και έτσι οι περισσότερες θα την χάσουμε την εκδρομή!!!!Ενώ 6-7 Σεπτεμβρίου είναι μια πολύ βολική ημερομηνία αφού λίγες από εμάς θα έχουν ξεκινήσει τα φροντιστήρια και θα είμαστε στην αρχή της σχολικής χρονιάς!!!Εξάλλου το διάστημα μετριάζεται αφού μετά την μετακατασκηνωτική θα είναι η έναρξη,λίγο αργότερα θα είναι το συνέδριο και μετά βλέπουμε….ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!

      Σχολιάστε
    • 22 Αυγ 2014, 15:51
      Permalink

      οι φετινές απόφοιτες καλό θα ήταν να ακούσουν τις περσινές απόφοιτες…δεν χάνουμε καμιά εκδρομή!!!αφήστε που τότε, που τα σχολεία θα έχουν ξεκινήσει,που τα φροντιστήρια θα έχουν ξεκινήσει,που ΔΕΝ θα δίνουν κάποιες γερμανικά,που κάθε λογής μικρόβιο θα κάνει την εμφάνισή του, τότε ακριβώς θα είναι η καταλληλότερη στιγμή για μια αναμνηστική δόση…!

      Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 08:27
    Permalink

    ΠΡΟΣΟΧΗ! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ!!!
    ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΔ ΑΙΓΑΙΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΝΟΤΙΑ!!!
    ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Ο ΑΠΟΠΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 3-15 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ…

    Σχολιάστε
    • 22 Αυγ 2014, 09:14
      Permalink

      Σπινε αυτά τα δελφίνια φαίνεται να αργούν πολύ!!!!Μήπως να επιστρατευαμε και καμιά φάλαινα να τα βοηθήσει;;;

      Σχολιάστε
    • 22 Αυγ 2014, 10:26
      Permalink

      Τι προσπαθείτε να μας πείτε ότι δεν θα πάμε ΜΕΤΑΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΙΚΗ;;;;;Όχι δεν το δεχόμαστε!!!!Η μετακατασκηνωτική έχει ορισθεί για τις 6-7 Σεπτεμβρίου και θα γίνει(όποιος κι αν είναι ο τόπος).Ας αλλάξουμε λιμάνι ή καλύτερα ας ταξιδέψουμε μαζί με τα δελφίνια!!!!!

      Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 10:56
    Permalink

    Ω!Αυτό δεν θα είναι πρόβλημα.Στο λύκειο σκεφτήκαμε κι άλλα μέσα μεταφοράς.Μπορούμε να πάμε με κανένα αεροπλάνο ή….τι άλλο είχαμε πει? Α,ναι!Με αερόστατο!!!

    Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 11:11
    Permalink

    Ή μάλλον έχω μια καλύτερη ιδέα….μπορούμε να φύγουμε στις 3 και να γυρίσουμε στις 15!!!!Ε???
    ΥΓ:Κάντε κάτι με αυτή την ανακοίνωση γιατί αρχίζουν οι παραλογισμοί…

    Σχολιάστε
    • 22 Αυγ 2014, 12:24
      Permalink

      Ωωωωωω τέλειο α ναι α ναι α ναι αυτό να κάνουμε και έτσι και τις ημερομηνίες που είχαμε κανονίσει δεν θα αναιρέσουμε και πάνω από τρεις μέρες μετακατασκηνωτική θα πάμε!!!!Μπράβο συνομαδόπουλο καταπληκτική ιδέα!!!Α ναι α ναι α ναι τώρα μας μένει η ανακοίνωση!!!

      Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 12:37
    Permalink

    Ευπειθώς αναφέρω,ανδρεία που έχει καταμπερδευτεί!!!!Δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙΠΟΤΑ!!!!!Αρχηγείο σας παρακαλούμε πείτε μας κάτι πιο ξεκάθαρο!!!Υ.Γ:Η παραπάνω ιδέα για 12μερο μου αρέσει πάρα πολύ!!

    Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 12:43
    Permalink

    Συμφωνώ απολύτως….απλά… εγώ θέλω απλά να πάω μετακατασκηνωτική!!!το πότε και το πού δεν με νοιάζει!και φροντιστήριο να έχω….φέτος θα ακολουθήσω την συμβουλή των αποφοίτων μας και δεν θα χάσω καμία απολύτως εκδρομή!!!οπότε απλά βοηθήστε μας αγαπητά αρχηγεία και δώστε μας τα στοιχεία που σας ζητάμε!!!!

    Σχολιάστε
    • 22 Αυγ 2014, 15:10
      Permalink

      Μπράβο και πάλι μπράβο!!!Εμείς το μόνο που σας ζητάμε είναι ημερομηνία και τόπος!!!Τώρα αν θα πάμε κάπου κοντά ή κάπου μακριά δεν μας νοιάζει και πολύ!!!!Μάλλον απ’ότι φαντάζομαι το πρόβλημα είναι ο τόπος και όχι ο χρόνος(αφού οι ημερομηνίες κανονίστηκαν και ανακοινώθηκαν)!!!Αλλά γι’αυτό υπάρχει πάντα μια λύση το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!Εεεεε τι λέτε;;;;;

      Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 16:50
    Permalink

    Λύκειο μην ετοιμάζεστε για αλλαγή της ημερομηνίας!!!Εμείς ρωτήσαμε και μας είπαν 6-7 Σεπτεμβρίου να μην κανονίσουμε τίποτα!!!!Και τώρα το πρόγραμμά μας λέει 6-7 Σεπτέμβρη=ΜΕΤΑΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΙΚΗ!!!!Το κουτάκι με αριθμό 20 ήδη είναι κλεισμένο άρα…..δύσκολα τα πράγματα!!!
    Υ.Γ Ο τόπος δεν μας ενδιαφέρει και τόσο,το ζήτημα είναι να περάσουμε τέλεια και να ξαναθυμηθούμε τις ΩΡΑΙΟΤΑΤΕΣ στιγμές που ζήσαμε μαζί στην κατασκήνωση!!!Γι’αυτό περιμένουμε μία ανακοίνωση με μία λέξη μόνο…..τον προορισμό!!!!!

    Σχολιάστε
  • 22 Αυγ 2014, 18:05
    Permalink

    εεε μα πια,δεν πάει άλλο.Αρχηγείο ,στο τέλος θα σκάσουμε από την αγωνία.Έχει και αρκετή ζέστη.Εμείς το μόνο που θέλουμε είναι μια ανακοίνωση που να λέει τις ημέρες,ΤΟΝ ΤΟΠΟ και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για την πολυσυζητημένη μετακατασκηνωτική.Μήπως ζητάμε πολλά???

    Σχολιάστε
  • 23 Αυγ 2014, 11:31
    Permalink

    ΝΕΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ:
    Καταπληκτικό!!!
    Ένα σμήνος πουλιών αδιευκρίνιστου προς το παρόν είδους (λένε ότι πρόκειται για σπίνους)
    απώθησε ένα κοπάδι δελφινιών που κατευθυνόταν στη νότια Πελοπόννησο.

    Σχολιάστε
    • 23 Αυγ 2014, 13:04
      Permalink

      Ωωωωωωωω τι κατακληκτική είδηση!!!!!!!!!!!
      Αμάν αυτά τα δελφίνια αμάν…..όλο να μας τα χαλάνε θέλουν….